z1

Gelinler için Tavsiyeler

z1O güzel günde her şey adeta bembeyaz bir sayfanın habercisidir sonunda beyaz gelinlik birbirinden farklı imgelere dönüşür. Sözlendiniz nişan yapıldı ve sıra geldi evliliğe kararınızı verdiniz tarih belirlendi. Bu kadar kolay zannetmeyin zahmetli bi o kadarda heyecanlı keyif verici gelinlik seçimine geldi sıra. Kumaşın kalitesi, kullanılan süslü malzemeler ve tabi ki marifetli ellere göre gelinliklerde fiyat farkı ortaya çıkmaktadır.

Gelin adayları aylar öncesinden modellerini kafasında tasarlamaya başlar. Gelinliğinizi yaptırmayı düşünüyorsanız aylar öncesinden kafanızda yarattığınız modeli gelinlikçinize en ince ayrıntısına kadar anlatmalısınız. Gelinliğinizin rahatlığı modeliniz kadar önemli bütün bir gece oturup kalkarken dans ederken rahat olmalısınız ki ufak tefek sorunları ortadan kaldırmalısınız. Buna istinaden kuyruk boyunu özellikle ön kısmı ayağınıza paralel yaptırın.

Nikah gününe iki ay kala gelinliğinizi yaptırmaya başlayın. Gelinliğinizin başlangıç tarihi nikah gününden ne kadar önce başlanırsa çıkabilecek aksaklıkları gidermek o kadar kolay olur.

Provalara giderken yanınıza en az iki yada üç kişi olmalı zevkine inandığınız, dikkatli inceleme yapan arkadaş veya tecrübeli kişiler olmalı ki, kalabalık akraba grubuyla gidip dikkatinizin dağılmasına değişik fikirlerin ortaya atılması kısacası her kafadan bir ses çıkması gelinliğinizde hatalar oluşmasına sebep olacaktır.

Fikirlerinizi nasıl bir model istediğinizi gelinlikçinize veya asistanı ile iyice istişarede bulunup en uygun olanını aranızda konuşup kendinizi gelinlikçinizin maharetli ellerine bırakmalısınız. Unutmayın gelinlikçiniz size yol gösterecektir. Burada dikkat etmeniz gereken gelinliğinizin vücudunuzla bir bütün olmasıdır. Sadece modaya bağlı kalarak seçim yapmak da çok doğru değil. Bu kriterlerin hepsini birbiriyle bağdaştırarak bir seçim yapmak en mantıklısı. Model hazırlanırken yapmanız gereken başka bir hususta sade bir nikah töreni için sade az boncuklu ve işlemelerle süslenen modelleri tercih etmeniz. İri yapılıysanız kabarık modellerden kaçının, iki parçalı, bustiyerli hafif kabarık daha sade işlemeli modelleri tercih ediniz.

Modeller Askılı (dekolte), Kapalı (tesettür)  olarak tercih ediliyor. Kumaşlarda ipek, ipek tafta, prada, fransız kordone dantel, şantuk, ziberlin gibi kumaşlar, işlemelerde ise savoroski, inciler, kristal gümüş kesmelerden oluşan taşlar kullanılıyor. Gelinliklerde boncuklar, işlemeler ve taşların modası hiç geçmiyor. Gelinllik süslerin den biri olan dantel de bu yaz ve kış bolca karşımıza çıkacak. Özellikle gelinliklerin üst kısımlarında, omuzlarda ve duvaklarda dantel kullanımı bu dönem çok moda.

İnsanın fiziksel yapısı itibariyle iki özellik vardır zayıf gelin, kilolu gelin bunların haricinde her hangi bir özellik yoktur yorum yapılamaz sınıflandırılamaz. İkisi arasındaki tek fark kilolu geline kabarık modeli hiçbir modaevi tavsiye etmez zayıf geline de dar model. Boylarını kısa bulan gelin adayları için önerimiz önü V-kesimli bir model seçmeleri olacaktır. Bu şekilde boynunuzun yanı sıra vücudunuz da genel anlamda daha uzun görünecektir.

Uzun boylulara etek boyları çok kısa olmadığı sürece her türlü model çok yakışır.
Boynu kısa gelin adayları için önerimiz saçlarını toplamaları olacaktır. Uzun boyunlular ise tam tersine saçlarını açık kullanmalıdırlar. Sırtının güzelliğine güvenen gelin adayları tabii ki sırtı bele kadar açık bir modeli seçmeliler. Kalın ya da çok ince kollular ise straplez gelinlikler yerine uzun ya da kısa kollu bir gelinlik seçmeliler.

Göbeğinden şikayetçi olanlar tercihlerini A-formlu gelinliklerden yana yapmalılar. Küçük göğüslü ve dümdüz karınlılar ise düz kesimli bir model seçebilirler. İnsan hangi kiloda ve yapıda olursa olsun karşısında tecrübeli modelist gelinlikçi olduktan sonra model kendiliğinden ortaya çıkar sizin ve yanınızdakilerin tek yapması gereken boncuğu danteli vs. hangi yoğunlukta istediğiniz nerelerde kullanılması önemli, gerisi gelinlikçinizin ellerine kalmış

Modacılar sanat icra ediyorlar düğün gününün sizin için önemli olduğunu bildikleri için her istediklerinizi uygun kombinelerle yerine getireceklerdir.

Unutulmaması gerekenler:

  1. Gelinlik nikah gününe iki gün kala teslim edilmeli, en az iki ay önce ilk prova alınmalı.
  2. Provadan önce gelinlik iç çamaşır, ayakkabı, aksesuar mutlaka yanınızda olmalı.
  3. Formunuza özen gösterin son 15 gün kala aynı kiloda kalmaya özen gösterin.
  4. Düğün gecesi kuyruğunuzun aşırı uzun olması damat adayını ter içinde kalmasına, eteğinizi tutmaktan, hareket yapamadığını göreceksiniz.
  5. Aksesuarlarınız gelinlikle kombinelı olacağından seçimi dikkatli yapmalısınız.
  6. Modaevini seçmeden önce tavsiyelere kulak verin. İlk tanışmada gösterilen ilgi ve alakaya göre puan vermelisiniz.
  7. Yanınızdaki insanların zevkli insanlar olmasına özen gösterin.
  8. Provalarda huzurunuz yerinde ve rahat olun. Oldunuz gibi duruş ve pozisyonunuzu belirleyin.
  9. Gelinlikçinizin tavsiyelerine kulak verin. Her provaya gittiğinizde duş yapın vücudun terlemeye müsait yerlerini temiz tutmaya çalışın.
  10. Gelinliğiniz içinde çekilen fotoğraflarınız ömür boyu kalacağı , evinizin en güzel yerinde ve en şık aksesuarları olacakları çocuklarınızın sizi güzellikler için de hatırlayacağı en güzel gelin siz olun.