z2

Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılmalı?

z2Düğün gününüzde, gelinliğinizle güzel gözükmek kadar rahat da olmak isteyeceksiniz. Terziniz ile provalarınızda, gelinliğinizin herhangi bir buruşukluk, çekme, sıkma yapmamasına özen göstererek gelinliğinizi seçmeniz veya diktirmeniz gerekiyor. Alışverişe çıkmadan önce iyi düşünün, sadece güzel gözükmeniz aklınızda olmasın. Almak istediğiniz kolye, bilezik ve gerdanlık için bile bedeninize uygun olanı seçin.

 

SİLÜETİNİZİ SEÇİN

Tüm gelinlikler, 4 ana silüetten oluşur:

 1. Kabarık: Tüm kategoriler arasından en geleneksel olanıdır. Bedeninizi tam olarak sarar, uzun etekten oluşur. Özellikle geniş kalça v basenleri kamufle etmekte idealdir.
 2. Kraliyet: Belirgin özelliği; göğüs çevresinden belirgin bel çizgisine iner. Bol tşlı ve aksesuarlı bu model onu taşıyacak bi beden duruşu istemektedir. Mekanın genişliği ve rehatlığı, gelinliğin rahat kullanılması için önem taşıyan diğer faktördür.
 3. Prenses: Omuzlardan dikey olarak inen ve çok geniş bir eteği olan modeldir. ( Model Çeşitleri “V” veya “A” şeklindedir.) Uzun bir kuyruk modelin tamamlayıcılarındandır.Yine uzun duvaklar bu modelde tercih edilir.
 4. Kılıf: İnce kılıf şeklindeki bu siluet, beden boyunca çok ince bir çizgi hâlinde uzanır.İnce bir beden ve uzun boy, modelin en alımlı durduğu vücut yapısıdır.Bu kategorideki gelinlikler gece kıyafeti havasında olabildiğinden kokteyl düğünleri için çok uygundur.

Dikdörtgen, Armut, Üçgen ve Kum Saati Tipli Vücutlar için Tavsiyeler
 1. Dikdörtgen Tipli Vücutlar
  Bu vücut türünde, bel kısmı çok fazla belli değildir, omuzlardan kalçalara doğru düze yakın bir hat inmektedir. Dikdörtgen vücutlu bayanların, bellerini ortaya çıkaran büzgülü bir gelinlik modeli seçmeleri uygun olacaktır.
 2. Armut Tipli Vücutlar
  Bu tipteki bir kadının kalçaları, omuzlarından daha geniştir. Aradaki bu farkı aza indirmek için hafif vatkalı gelinlik modelleri uygun olabilir. Bunun yanı sıra, kalın kumaşlı modeller tercih edilmelidir. Kalçalar geniş ve yuvarlaksa; düz kesimli modellerden kaçınılmalıdır; çünkü bu tür modeller, kalçaların genişliğini daha fazla ortaya çıkaracaktır. Kalın belli bir vücut için tavsiyemiz; V tipinde bir gelinlik modeli seçimidir. Ayrıca kemerli ve geniş gelinlik modelleri de pek uygun değildir.
 3. Üçgen Tipli Vücutlar
  Üçgen tipli vücuda sahip kadınların omuzları, kalçalarına göre daha geniştir. Genelde sporcu bayanlarda rastlanılan bu tip vücut için, omuzların genişliğini kapatmak amacıyla, üst kısmı düz kesimli ve uzun kollu modeller uygundur.
 4. Kum Saati Tipli Vücutlar
  Genelde ideal vücut tipi olarak görülen bu vücutlar için hemen her modelin yakıştığı söylenebilir. Yine de bellerini ortaya çıkaran modeller önerilebilir.

Diğer Tavsiyeler
 • Düz karınlı ve küçük göğüslüyseniz; düz kesimli bir gelinlik seçebilirsiniz.
 • Göbeğinizden şikayetçi olmanız durumunda A-tipinde gelinlikler uygundur.
 • Sırtınızın güzelliğine inanıyorsanız; sırtı bele kadar açık bir gelinlik seçebilirsiniz.
 • Kısa boyluysanız; önü V-kesimli bir gelinlik, boyunuzu uzun gösterir.
 • Uzun boyluysanız; etek boyları çok kısa olmadan her model yakışır.
 • Kısa boyunluysanız; önerimiz, saçlarınızı toplamanız olacaktır.
 • Uzun boyunluysanız; tam tersine saçlarınızı açık bırakmalısınız.
 • Kollarınız kalın veya çok ince ise uzun ya da kısa kollu bir gelinlik seçebilirsiniz.
 • Klasik bir fiziği olduğunu düşünen gelinimiz dantel ağırlıklı gelinlik seçebilir.
 • Modern en son trend gelinliği kendine yakın gören gelin adayları, aksesuar olarak gelinliklerinde ötriş, tüy, kelebek, değişik tasarımda tokalar ve asimetrik süslemeleri kendi tarzlarına uygun kullnabilirler.
 • Törenin yapılacağı mekanda gelinlik tarzının belirlenmesin de çok önemli.
 • Havuz başı, kır düğünü, bahçe düğünü gelinleri hafif soft gelinlikler, çiçekler uçuş uçuş etekler volanlar tercih edebilir.
 • Balo otel düğünlerinde ışıklar ve gece loşluğunu göz önüne alarak daha ışıltılı daha belirgin çizgileri olan işlemeli dantelli gelinlikler düşünülebilir.
 • Sade çizgileri olan gelinlikler de bu senenin masum çizgileri arasında. Burada dikkat edilecek en önemli husus gelin başı ve aksesuarlarının çok şık ve tamamlayıcı olması.
 • Çok düz tek parça hafif işlemeli bir gelinlik tercih ettiyseniz şık uzun bir duvak ve işlemesi ayni konseptte baş aksesuarı mutlaka beraber kullanılmalı anı zamanda canlı doğal cıvıl cıvıl gelin el buketi ile masumiyet tamamlanmalı.
 • Gelin adaylarına en önemli tavsiyemiz; Hangi gelinlik modelini seçerseniz seçin mutlaka ve mutlaka gelinliğinizi sevmelisiniz bu benim gelinliğim, bu benim tarzım demelisiniz.